VOCAL [hlas]    EASE [ľahkosť]

 

O spojenie týchto dvoch dvoch atribútov išlo, keď sa koncom roku 2009 stretli Juraj Kalász a Ingrid Bezáková pri hľadaní spôsobu, ako podporiť rozvoj džezového spevu na Slovensku. Juraj mal už vtedy bohaté skúsenosti s organizovaním inštrumentálnych džezových jam-sessions a zároveň  je on sám vyhľadávaným kontrabasistom. Ingrid bola vtedy začínajúca džezová speváčka so zaujímavým hlasom a láskou k džezu, a zároveň dobrá organizátorka. A tak Jurajov nápad, za pomoci grantu z MK SR, dostal zelenú.

 VocalEase – projekt zameraný na podporu rozvoja džezového spevu na Slovensku.

Keď chcete spievať džez, potrebujete robiť tri základné úkony: počúvať nahrávky, individuálne cvičiť a vystupovať s kapelou na verejnosti. Žiadna z nich sa nedá vynechať.

 

  • Juraj požiadal o spoluprácu špičkového slovenského klaviristu Gabriela Jonáša a tak sa v roku 2010 začal prvý ročník VocalEase, v „Umelke“ pri Dunaji. Prichádzali nádejní speváci, speváci iných žánrov, ale aj speváci so skúsenosťami. Náš projekt, absolútne jedinečný svojho druhu, začal naberať na popurarite a tak sme sa presunuli do ideálneho prostredia džezových koncertov – do Hlavy 22. Tu sme mali pódium aj zvukovú aparatúru a rozšírili sme sa o špičkového bicistu – Mariána Ševčíka. Toto ideálne  trio nás doprevádza dodnes. Naše koncerty sa stali obľúbeným miestom stretávania spevákov i širokého publika.
  • Počas projektu sme  spolupracovali s desiatkami spevákov, z ktorých mnohí sa stali víťazmi jednotlivých ročníkov súťaže „Nové tváre slovenského džezu“, niektorí majú už vydané svoje vlastné CD (cena verejnosti ESPRIT za najlepšie džezové CD vydané v roku 2015 na Slovnsku) a ďalší majú svoje vlastné funkčné projekty…
  • V roku 2013 sa nám podarilo získať stáleho partnera – Pub u Zeleného stromu, kde sa stretávame dodnes. Máme funkčnú skupinu na FB (140 členov), kde si pohodlne odovzdávame všetky informácie.

Ako fungujeme

Projekt prebieha formou pravidelných koncertov (väčšiu časť roka a každé dva týždne), kde si záujemci o džezový spev môžu prísť zaspievať so špičkovým džezovým triom. Koncert prebieha od 20:00 do 22:30 v troch blokoch s dvoma 15 min. prestávkami.

  • 30 min. pred každým koncertom je možná konzultácia, či preskúšanie si vhodnej tóniny alebo tempa s kapelou

 

Pravidlá a odporúčania:

všetko prebieha v harmonickom a logickom duchu:

1/  K vášmu vystúpeniu budete potrebovať vybrať si skladbu, nájsť vašu tóninu a mať sadu 2 notových materiálov. Kontaktujte Juraja Kalásza, on vám všetko vysvetlí, prípadne pripraví.

2/  Je veľmi dôležité ujasniť si rytmus skladby a tempo (toto treba cvičiť – doma a následne sa poradiť s kapelou (ideálne pred koncertom).

3/  Vedieť dobre melódiu skladby je základný predpoklad pre prácu s kapelou.

4/  Je dobré študovať skladby z pôvodných nahrávok, napr. od Elly Fitzgerald, kvôli základnej melódii. Až potom si vytvárajte vlastné verzie.

5/  Počúvajte aj inštrumentálne verzie skladieb, rozšíri sa vám vnímanie harmónií a budete počuť aj iné frázovanie.

6/  Je možné zvoliť si aj nedžezovú skladbu, ale poraďte sa o tomto výbere s kapelou, či je skladba vhodná pre džezovú verziu. Primárne nehráme popové veci. Koncert neslúži ako karaoke.

7/ Skúste si vybrať skladbu z ponúkaného play-listu, kde je vyše 370 skladieb.

8/  Kto príde skôr, má právo (ale nemusí) skôr spievať. Záleží aj na dohode zúčastnených.

9/  Množstvo skladieb sa delí spravodlivo, aby na každého vyšlo.

10/ Striedanie spevákov prebieha plynule, aby diváci mali z koncertu príjemný zážitok, čiže je dobré byť pripravený na vystúpenie.

11/ Pri striedaní spevákov je vhodné voliť skladby tak, aby nešlo po sebe veľa rovnakých temp –  vytvárame spolu koncert…